ВОДОЙМИ УКРАЇНИ ЧЕКАЄ КАТАСТРОФА
Всі водойми України чекає катастрофа, яка вже охопила близько 30% ставків і річок. Як кажуть в народі: «Біда не приходить одна – вона тягне за собою другу». Так склалося і на водоймах України. До обміління річок і ставків додалося засилля бакланів і чайок. Тільки на одній річці Дністер поселилося близько мільйона бакланів. Прибережні дерева і кущі перетворилися в мертву зону. До загибелі дерев та іншої рослинності призводить послід бакланів і чайок. Азоту в ньому в 33 рази більше, ніж у звичайному гної. Багато бакланів і на Дніпрі. Тут вони вже добралися до півночі Чернігівської області.
Якщо ж баклани та чайки занадилися на водойму, то спустошать її у дуже короткий час. Тож не випадково багато орендарів водойм уже відмовились займатися рибогосподарською діяльністю.
Враховуючи те, що баклани в природі майже не мають ворогів і швидко плодяться та дуже бережно ставляться до пташенят, то за короткий термін вони заполонять усі водойми України.
Для мисливців баклани і чайки теж не цікаві.
За підрахунками орнітологів за сім місяців один баклан з’їдає 150-160 кг риби, і це без урахування годівлі пташенят. З їх збитковістю не можуть порівнятися риболови – любителі і браконьєри.
Баклани – колективні тварини, які живуть парами і їх колонія може нараховувати від десятків до декількох тисяч пар. Вони гарні спеціалісти колективної риболовлі, полюють організовано і навіть дуже розумно всією колонією. Якщо помітили косяк риби, то сідають на воду широкою дугою, щоб повністю його охопити. Далі заганяють рибу на мілководдя та починають її потрошити: одні ниряють за уловом, а інші продовжують утримувати косяк. І так роблять це по черзі до повного наповнення своїх шлунків.
Якби наші орендарі водойм були більш організовані і професійні, то за один літній сезон можна було б відправити всю цю бакланову і чайкову навалу на рашендію.
На жаль, на практиці баклани і чайки в якійсь мірі розумніші наших орендарів водойм і тому доволі скоро ставки і річки будуть спустошені.
З цією навалою не складно боротися за допомогою візуальних і акустичних відлякувачів. Детальніше: http://www.auv.com.ua/21-sectionchief/pisciculture/548-%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B2,-%D1%87%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D1%96%D0%B2-%D1%96-%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BA
На нашому сайті www.auv.com.ua в Розділі публікацій Рибництво є безліч публікацій по цьому питанню, але для цього потрібно читати, а Орендарі водойм скоріше за все лінуються читати.
Крім цього потрібно уміти рахувати гроші. Скажемо витрати на закупівлю візуальних і акустичних відлякувачів в десятки разів менші ніж втрати від бакланів і чайок.
Інколи деякі орендарі в цілях економії грошей встановлюють на ставках різні чучела, але не враховують те, що баклани дуже розумні, і тому на те що не рухається вони не реагують.
Ось і виходить так, що дуже скоро птахи не тільки спустошать ставки, а і проженуть з них орендарів водойм, бо за лінь до читання, жадібність та невміння рахувати гроші потрібно платити.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник
067-656-59-39