Лист Міністру МОЗ України
№ 01-04-25 «29» квітня 2025 року
Міністру МОЗ України
Ляшко Віктору Кириловичу
Шановний Віктор Кирилович!
26.03.2024 від Дорадчої служби був направлений лист Президенту України № 02-03-24 про безглузду медичну реформу.
В листі говорилось, що не тільки на фронті, а і з медичною реформою ми зайшли в глухий кут. На жаль, на фронті все склалося далеко не так як хотілося, а ось з медичною реформою з’явилися суттєві просвітлення і в цьому велика заслуга Міністерства охорони здоров’я.
В поліклініках чудово поставлена робота по наданню електронних направлень для обстеження профільними лікарями та проведенню різних аналізів. З’явилася можливість безоплатно отримати послуги в приватних лабораторіях та діагностичних центрах.
Нас приємно вразила оперативність роботи Департаменту охорони здоров’я м. Києва, в якому питання виділення мітрального клапану серця було вирішено протягом декількох годин.
Чудово налагоджена робота в клінічних підрозділах Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова та в Клініці Київська філія Державної установи «Інститут серця Міністерства охорони здоров’я України», де проходять реабілітацію після оперативних втручань на серці та консультативно-діагностичні обстеження для визначення подальшого лікування. Також проводиться лікування пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи. Тут теж втілені в життя усі програми медичних гарантій, а харчування пацієнтів не поступається санаторному.
На тлі цих позитивів є деякі проблеми, так працівники Консультативно - діагностичного центру / Поліклініки КНП КМКЛ 6 по вул. Вадима Гетьмана, 3 поскаржилися на те, що працюють тут останній рік, тому що керівництво КМКЛ 6 вирішило заощадити кошти на оренді приміщення.
Скоріше за все тут справа в тому, що дехто вирішив заробити на цьому приміщенні. Працівники Консультативно - діагностичного центру / Поліклініки КНП КМКЛ 6 вважають, що це приміщення хочуть передати чи продати приватному Медичному Центру «Добробут».
Воно і зрозуміло: Консультативно - діагностичний центр / Поліклініки КНП КМКЛ 6 користується у киян великою повагою. Клієнтура центру обширна. Всі кабінети чудово обладнані. Приміщення центру знаходиться поряд з метро Шулявська. Тож не дивно, що у власників Медичного Центру «Добробут» чи іншої приватної структури могло з’явитися бажання прибрати його до своїх рук.
Те що це не влаштовує киян, і що в них будуть проблеми, на це ніхто не звертає уваги.
Залишаються ще деякі проблема, які піднімалася в листі до Президента України – це невідповідність заробітної плати медичного персоналу і фальсифікат ліків.
В аптеках продовжується реалізація великої кількості фальсифікованих ліків (пустушок) і фальсифікованих медичних приладів, які не сприяють лікуванню людині.
В кожному обласному центрі існує Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками, яка мала б бути залізною перепоною по недопущенню фальсифікованих ліків. Та в житті це далеко не так. Судячи по тому, що фальсифіковані ліки реалізуються по всім теренам України, то працівники цієї служби скоріше за все просто в темі у всіх обласних центрах без виключення.
8 квітня, на апаратній нараді в МОЗ голова Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками Роман Ісаєнко оголосив, що за підсумками державного нагляду за лікарськими засобами у першому кварталі 2025 року 8 препаратів було заборонено до продажу, а 24 суб'єкти втратили свої ліцензії.
За перший квартал Держлікслужба провела понад 200 інспекцій у різних сегментах фармацевтичного ринку. 129 з них були спрямовані на контроль якості лікарських засобів, а 105 – на перевірку виробництва, гуртової та роздрібної торгівлі, а також імпорту ліків.
В деяких країнах за продаж фальсифікованих ліків існує смертний вирок, а в нас якщо щось накопають журналісти, то за рішенням Держлікслужби просто відбувається утилізація партії. На думку лікарів, з якими ми спілкувалися, те що виявлено в ході останніх перевірок, то це тисячна доля від реального стану.
В приватній розмові лікарі лікарень розповідають, що інколи вони ідуть на ризик, порушуючи протокол, бо ліки згідно протоколу не допомагають, а питання стоїть так, що якщо не порушувати протокол то людина може померти.
Кардіолог із 50-ти річним стажем розповів, що нові зарубіжні препарати він сміло приписує тільки перші 4-5 місяців, а далі вже можлива поява фальсифікату.
Хаос існує і в ціновій політиці на ліки та лікарські прилади. Зустрічаються аптечні націнки на 100, 200, 300 і навіть 400%. Це не торгівля, а чиста спекуляція. Тому не дивно, що бідний пересічний українець витрачає на ліки в 2-3 рази більше ніж заможній німець.
Доходить до курйозів: інколи зарубіжні ліки коштують в 5 разів дорожче ніж в роздрібній торгівлі країни виробника.
В нашій країні утворилася фармацевтична мафія, яка живе по своїм законам. Виробництво і продаж наркотичних засобів – це мізер в порівнянні з прибутками фармацевтів. Аптеки зараз на кожному кроці, по 2-3 в одному будинку. 20 років тому в Україні було менше продовольчих магазинів ніж аптек в теперішні часи. Працівники аптек кажуть, що націнка на ліки у них 20%, а на супутні товари може бути 300 і 700%.
Але коли задаєш їм запитання, чому інколи різняться ціни на один і той же препарат в різних аптеках на 80-120%, то вони мовчки розводять руками.
Відверто кажучи податковий кодекс України влаштований таким чином, що можна не порушуючи законодавство пропускаючи ліки через декілька дестиб'юторів підняти ціну в декілька разів.
Ось і виходить так, що смертність в Україні зростає з кожним роком не тільки із-за фальсифікованих ліків, а і із-за неспроможності більшості українців купувати дорогі ліки.
В Україні існує програма «Доступні ліки», та це в основному ліки, які навряд чи допоможуть, але точно не зашкодять. Та і за ці ліки в аптеці потрібно доплатити в кількості залежно від фірми-виробника. Що стосується лікарських препаратів, які можуть допомогти, то тут ми бачимо захмарні ціни, які ростуть не по рокам, а по тижням. Наприклад, після операції в 2022 році я купував Контрактубекс за 104 грн, а зараз він коштує в залежності від аптеки від 560 до 708 грн.
До появи програми «Доступні ліки» сімейний лікар пацієнтам з ревматизмом виписував Біцилін безкоштовно, а тепер потрібно кувати за 185-280 грн за один укол. Інколи його потрібно колоти щотижня, а ще потрібно купити і інші препарати, які теж мають захмарні ціни. При мізерних доходах людина приречена на смерть.
Чому ми піднімаємо медичні питання?
За свої кошти, без усяких фондів і сторонньої допомоги, мною створений перший в світі Музей сучасної апітерапії, в якому безкоштовно пройшло оздоровлення багато людей зі складними захворюваннями. Прерогативою оздоровлення в Музеї сучасної апітерапії користуються лікарі. Тож інформація черпається не з загального спостереження, а від лікарів.
На нашому сайті www.auv.com.ua є рубрика «Наше здоров’я», до якої стікається багато проблем медичної галузі.
Враховуючи успіхи в медичній реформі хочеться вірити, що Міністерство охорони здоров’я зможе подолати перераховані проблеми.
ВТарасюк Володимир Тарасюк, Директор Навчального центру
Дорадчих служб України
067-656-59-39