Чому лікарські засоби в Україні занадто дорогі?
Чому лікарські засоби в Україні занадто дорогі? – таке запитання читачі нашого сайту рубрики «Наше здоров’я» задають найчастіше.
Дійсно, із усіх пострадянських країн в Україні найдорожчі ліки і це дуже дивно, бо склади перевантажені закордонними лікарськими засобами із гуманітарної допомоги.
Доходить до курйозів: інколи зарубіжні ліки коштують в 5 разів дорожче ніж в роздрібній торгівлі країни виробника.
В нашій країні утворилася фармацевтична мафія, яка живе по своїм законам. Виробництво і продаж наркотичних засобів – це мізер в порівнянні з прибутками фармацевтів. Аптеки зараз на кожному кроці, по 2-3 в одному будинку. 20 років тому в Україні було менше продовольчих магазинів ніж аптек в теперішні часи. Працівники аптек кажуть, що націнка на ліки у них 20%, а на супутні товари може бути 300 і 700%.
Але коли задаєш їм запитання, чому інколи різняться ціни на один і той же препарат в різних аптеках на 80-120%, то вони мовчки розводять руками.
Відверто кажучи Податковий кодекс України влаштований таким чином, що можна не порушуючи законодавство пропускаючи ліки через декілька дестиб'юторів підняти ціну в декілька разів.
Ось і виходить так, що смертність в Україні зростає з кожним роком не тільки із-за фальсифікованих ліків, про що говорилось в попередній публікації «Фальсифікат ліків в Україні», з якою ви можете познайомитися на нашому сайті www.auv.com.ua в Рубриці публікацій Наше здоров’я, а і із-за неспроможності більшості українців купувати дорогі ліки.
В Україні існує програма «Доступні ліки», та це в основному ліки, які навряд чи допоможуть, але точно не зашкодять. Та і за ці ліки в аптеці потрібно доплатити в кількості залежно від фірми-виробника. Що стосується лікарських препаратів, які можуть допомогти, то тут ми бачимо захмарні ціни, які ростуть не по рокам, а по тижням. Наприклад, після операції в 2022 році я купував Контрактубекс за 104 грн, а зараз він коштує в залежності від аптеки від 560 до 708 грн. До 2023 року сімейний лікар пацієнтам з ревматизмом виписував Біцилін безкоштовно, а тепер потрібно кувати за 185-280 грн на один укол. Інколи його потрібно колоти щотижня, а ще потрібно купити і інші препарати. При мізерних доходах людина приречена на смерть.
В кінці березня міністр охорони здоров’я поінформував, що в українських аптеках з 1 квітня знизять ціни на 116 препаратів.
При перевірці десятка аптек наша команда таких препаратів не виявили. І взагалі бажано було опублікувати в ЗМІ найменування цих препаратів і яка має бути їх вартість, а то це виглядає якось завуаліровано.
Міністр МОЗ Віктор Ляшко обіцяв навести порядок в цьому питанні. Бажаємо успіхів Віктору Ляшко на цій нелегкій ниві. Наша Дорадча служба теж оптимістично налаштована і ми постараємося допомогти Міністру викриваючи недоліки в цій системі. Ми також розуміємо, що супротив зі сторони фармацевтів дуже великий, бо тут крутяться шалені гроші, але не подолавши це, нам не розбудувати Україну як державу.
Володимир Тарасюк, експерт дорадник
067-656-59-39