Фальсифікат ліків в Україні

Мабуть уже кожен українець знає, що фармація – це найприбутковіший бізнес в Україні. Навіть виготовлення і продаж наркотиків не може порівнятися з фармацією. Тільки в Україні можна зустріти 3 – 4 аптеки в одному будинку. Бідний українець витрачає на лікування більше грошей ніж заможній німець. Ліки, які ми купуємо в аптеках частіше допомагають психологічно ніж лікувальними властивостями.

За твердженнями начмедів і лікарів лікарень фальсифікат ліків в аптеках складає від 40 до 65% в грошовому еквіваленті.

В приватній розмові лікарі лікарень розповідають, що інколи вони ідуть на ризик порушуючи протокол, бо ліки згідно протоколу не допомагають, а питання стоїть так, що якщо не порушувати протокол то людина може померти.

Кардіолог із 50-ти річним стажем розповів, що нові зарубіжні препарати він сміло приписує тільки перші 4-5 місяців, а далі вже можлива поява фальсифікату.

Згідно статистиці життя українців за останні 12 років навіть без урахування втрат на фронті і рашівських бомбардувань різко скоротилося.

Тромбоз, серцево-судинні та гіпертонічні захворювання уносять набагато більше життів ніж втрати на фронті. Тож в українців є два вороги – це раші і фальсифіковані лікарські засоби.

В чому фальсифікат лікарських засобів?

Будь-який лікарський препарат має декілька складових і всі вони мають свою ціну, але одна речовина може коштувати 70-90% від загальної вартості всіх складових. Зменшивши кількість дорогої речовини в 2-3 рази можна отримати чудовий прибуток.

Другий спосіб – це використання в лікарських препаратах не європейської, а китайської дешевої сировини.

Третій варіант – це надходження до аптек лікарських препаратів із тіньового ринку.

Тому фармацевти часто радять своїм знайомим не вітчизняні, а зарубіжні препарати. Але і тут можливі проколи, тому що те що виготовляється для України та третіх країн світу в Польщі чи Румунії чи інших країнах теж може бути фальсифікатом. Тому нерідко лікарі радять пацієнтам по можливості купувати ліки за кордоном, бо це буде значно дешевше і надійніше.

Чому фальсифікат ліків процвітає в Україні?

Причина банально проста: в деяких країнах за фальсифікат лікарських засобів існує смертний вирок, а у нас якщо щось розкрутять журналісти, то Держлікслужба винесе рішення на утилізацію фальсифікату.

Ось і зараз в Україні заборонили продаж 8 найменувань лікарських засобів, а де покарання?

Відверто кажучи, що після нашого звернення до Президента України про безглузду медичну реформу № 02-03-24 від «26» березня 2024 року дещо суттєво змінилося.

Детальніше ви можете ознайомитися з цим листом на нашому сайті www.auv.com.ua в Розділі публікацій ПОЛІТИКА, стаття «Лист Президентку України про безглузду медичну реформу», яка призводить до цілеспрямованого знищення українського народу.

Після направлення листа по багатьом напрямам з’явились позитивні зрушення в медичній реформі і це ми відмітили в статті, яку ви можете прочитати на нашому сайті в Розділі публікацій НАШЕ ЗДОРОВ’Я «Просвітлення в медичній реформі», в якій зосередили увагу на завищеній ціновій політиці на ліки, фальсифікаті ліків і умовній роботі Державної служби ліків.

«Поновлення перевірок — важливий крок у формуванні прогнозованої політики безпеки та якості на фармацевтичному ринку. Системний підхід дозволяє не лише виявляти недоліки, а й напрацьовувати ефективні механізми запобігання потенційним кризам. Це запорука довіри до працівників аптек і всієї системи охорони здоров’я загалом», - наголосив Міністр МОЗ Віктор Ляшко.

Але як показує аналіз перевірок Державна служба ліків усіх областей України без виключення поки що залишається в темі з фармацевтичним бізнесом. Судіть самі.

"Виявлені порушення часто стосувалися не лише технічних аспектів, а й глибших системних проблем. Зокрема, йдеться про недоукомплектованість аптек працівниками, які мають фармацевтичну освіту та кваліфікацію, відсутність ефективних систем управління якістю на підприємствах, або порушення вимог до обліку наркотичних речовин у медзакладах", - повідомили в МОЗ.

Окрім цього зафіксували також випадки продажу рецептурних ліків без рецепта, а також реалізації лікарських засобів із закінченим терміном придатності та без належної інструкції.

Також до правоохоронних органів направили 8 листів з ознаками кримінальних злочинів, стосовно зафіксованих порушень у сфері обігу наркотичних та психотропних речовин.

Все це важливо, але більше схоже на імітацію перевірок та замилювання очей.

Тож будемо надіятися, що в подальшому ми побачимо більш прискіпливу роботу Держлікслужби. Також важливо доводити до суспільства, які конкретно лікарські засоби заборонили в ході перевірок, а то можливо за межами Києва та обласних центрів вони і далі знаходяться в реалізації. Та і по іншим виявленим порушенням хотілось би бачити більше конкретики, а не завуалірованої інформації.

Шановні працівники Держлікслужби прислухайтесь до коментарів, які ви можете зустріти в Інтернеті. Наведу деякі з них.

Віктор Безусяк

Так, які 8 лікарських засобів заборонили до продажу в аптекарській мережі? Надайте конкретну інформацію. Та де надруковано перелік 116 препаратів на які з 01.04.2025р. знижена їх вартість в аптечній мережі України???

Василь Росподнюк

Чому не має переліку лікарських засобів які заборонили так як і списку 116препаратів на які дали знижки, просто замилювання очей людям, що ви щось робили.

Ярослава Паньків

На всі ліки захмарні ціни. По програмі "Доступні ліки" дали те що не поможе і не зашкодить. А люди з сердечними вадами, а їх тепер дуже багато, гіпертоніки, пенсіонери, як і за що мають лікуватися?!. Щоб вони ті дармоїди верховні все життя лікувалися в цих "своїх медичних установах" які забрали у народу і зробили своєю власністю.

Пане Міністр МОЗ, ми і надалі разом з нашими читачами будемо уважно стежити за роботою працівників Державної служби ліків, бо поки що вони не виправдовують своє призначення.

Володимир Тарасюк, експерт дорадник

067-656-59-39